Film (1:31:20) | Audio (1:09:39) | E-kniha (79 stran)
Válka a přežití
Vztah otce a syna, příroda a rybaření, lidská odvaha a statečnost, ztráta a smrt, humor a ironie ve válečné době
Protektorát Čechy a Morava
Druhá světová válka
Krajina kolem Berounky
Chronologická
Retrospektivní pasáže
Členění do povídek
Epika
Povídka
Ich-forma (Ota Pavel)
Leo Popper – Otec vypravěče, charismatický a optimistický obchodník s elektrotechnikou. Miluje přírodu, zejména rybaření, a své rodině věnuje veškerou péči. Navzdory válečným hrůzám se snaží udržet naději a dobrou náladu.
Ota Pavel – Vypravěč, syn Leo Poppera, citlivý a vnímavý mladý chlapec, který se od svého otce učí lásce k přírodě a rybaření. Prožívá radosti i smutky války a obdivuje statečnost svého otce.
Maminka Popperová – Starostlivá a milující matka, která se snaží chránit svou rodinu před válečnými útrapami. Je oporou svému manželovi i synům.
Bratři Hugo a Jirka – Starší bratři vypravěče, kteří se také učí od otce lásce k rybaření a přírodě. Jsou odvážní a připraveni pomoci své rodině za každou cenu.
Židé v protektorátu – Skupina obyčejných lidí, kteří se musí přizpůsobit tvrdým podmínkám a bojují o přežití. Někteří z nich nacházejí útočiště v přírodě, kde hledají útěchu a svobodu.
Vyprávěcí
Popisný
Úvahový
Přímá řeč
Nepřímá řeč
Polopřímá řeč
V povídce Smrt krásných srnců vypravěč líčí zážitky svého otce Lea Poppera během druhé světové války. Příběh začíná v době, kdy je Leo Popper úspěšným obchodníkem s ledničkami, milujícím otcem a vášnivým rybářem. S nástupem války se situace rodiny dramaticky mění, když se ocitnou pod nacistickým útlakem.
Leo Popper, navzdory své židovské národnosti, se snaží zajistit svou rodinu. Jednou se rozhodne riskovat vše pro to, aby získal jídlo pro své hladovějící syny. Vydává se na nebezpečnou cestu, aby ulovil srnce v lese, což je za války přísně zakázáno. Tento odvážný čin je vykreslen jako symbol otcovské lásky a odvahy, ale také jako tragická ironie, protože krásní srnci, stejně jako mnoho nevinných lidí, jsou v této kruté době odsouzeni k záhubě.
Příběh pokračuje vzpomínkami na rodinné výlety k řece Berounce, kde Leo Popper učí své syny rybařit. Tyto okamžiky představují vzácné chvíle klidu a štěstí uprostřed válečných hrůz. Rodina se zde cítí svobodná a propojená s přírodou, což kontrastuje s jejich těžkým životem pod nacistickým režimem.
V závěru povídky se vypravěč zamýšlí nad osudem svého otce a celé rodiny. I když válka přináší mnoho bolesti a ztrát, vzpomínky na tyto chvíle štěstí a lásky zůstávají živé a dávají smysl jejich přežití. Smrt krásných srnců je tak nejen příběhem o válce a utrpení, ale také o lásce, odvaze a naději, které jsou silnější než jakékoliv zlo.
Hovorová čeština
Ironie
Dialekty
Přirovnání (například: byl rychlý jako střela)
Metafory (například: smrt krásných srnců jako symbol ztráty nevinnosti)
Metafora (smrt krásných srnců)
Přirovnání (rychlý jako střela)
Ironie (popis válečné reality s humorem)
Symbolika (srnci jako symbol krásy a nevinnosti)
Ota Pavel, vlastním jménem Otto Popper, se narodil v roce 1930 a zemřel 1973 v Praze. Byl českým spisovatelem a sportovním novinářem. Jeho otec byl židovského původu, což ovlivnilo jeho život i tvorbu, zejména během druhé světové války.
Pavel začal svou kariéru jako novinář, kde se zaměřoval na sportovní reportáže. Jeho literární tvorba je známá pro svou hloubku, citlivost a humor, často kombinovanou s tragickými životními osudy.
Jeho nejznámější díla zahrnují autobiografické povídky jako Smrt krásných srnců a Jak jsem potkal ryby. Tyto knihy jsou považovány za vrchol české poválečné literatury.
Většina jeho děl se zaměřuje na jeho rodinu, přírodu a vztah k otci. Pavel dokázal zachytit krásu a tragiku života v jednoduchých, ale hlubokých příbězích.
Další významná díla zahrnují Dukla mezi mrakodrapy a Plná bedna šampaňského.
Dílo spadá do poválečné české literatury 20. století.
Toto období bylo ovlivněno druhou světovou válkou a následnou totalitní vládou, což se odrazilo v tématech literatury, která často reflektovala traumata války a hledání lidských hodnot.
Autobiografické prvky byly časté, mnoho autorů se obracelo k osobním zážitkům z války.
V české literatuře se také objevovala snaha o návrat k tradičním hodnotám, jako je rodina, domov a příroda.
Díla tohoto období často využívala ironii a humor jako způsob, jak se vyrovnat s těžkými životními situacemi.
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
J. K. Rowlingová: Harry Potter a Kámen mudrců