Studijní materiály
Kontakt

Karel Čapek: Krakatit - rozbor díla

Film (1:37:41) | Audio (11:16:52) | E-kniha (250 stran)

Téma:

Moc a nebezpečí vědy a techniky


Motivy:

Věda a technologie, etika a morálka, zneužití moci, vnitřní konflikt, láska a oddanost


Časoprostor:

Praha

Venkov

Fiktivní vojenský stát

První polovina 20. století


Kompozice:

Chronologická

Kniha je rozdělena do 26 kapitol


Literární druh:

Epika


Literární žánr:

Román


Vypravěč:

Er-forma


Postavy:

Prokop – Hlavní hrdina, vědec a vynálezce výbušniny Krakatit. Je to člověk pronásledovaný pocitem zodpovědnosti za svůj objev, který se snaží ochránit před zneužitím. Jeho charakter je složitý, rozpolcený mezi oddaností vědě a strachem z jejích důsledků.

Tomáš – Přítel Prokopa z dětství, který se snaží hlavnímu hrdinovi pomoci v těžkých chvílích. Tomáš je symbol morálního kompasu, který vede Prokopa, když se ocitá na pokraji zoufalství.

Princezna Wille – Tajemná a fascinující žena, která Prokopa přitahuje. Její postava je ztělesněním neuchopitelné síly a touhy, která Prokopa přivádí do nebezpečných situací.

D'Her – Špion, který se pokouší získat Prokopův vynález pro vojenské účely. Je chladný a bezohledný, představuje ztělesnění hrozby, kterou Krakatit představuje pro svět.

Carson – Průmyslník, který se snaží využít Prokopa a jeho objev pro vlastní zisk. Carson je postava, která ukazuje, jak moc a peníze mohou ovlivnit morální hodnoty a etiku.


Vyprávěcí způsoby:

Popisný

Vyprávěcí

Úvahový


Typy promluv:

Dialogy

Vnitřní monology

Přímá řeč


Obsah:

Román začíná ve chvíli, kdy inženýr Prokop náhodně objeví novou výbušninu, kterou nazve Krakatit. Její síla je obrovská a ničí vše, co se jí postaví do cesty. Tento objev však přináší Prokopovi mnoho problémů, neboť si brzy uvědomí, že takováto mocná zbraň může být zneužita k neuvěřitelným destruktivním účelům. Prokop, unavený a vyčerpaný, se dostává do stavu horečného blouznění a ocitá se na pokraji sil. Prokop se probouzí v bytě svého přítele Tomáše, který se ho snaží vyléčit z nemoci. Tomáš mu pomáhá vzpamatovat se a přivést ho zpět k realitě. Prokop však stále pociťuje úzkost a strach z toho, co může jeho vynález způsobit. Mezitím se objevuje záhadná postava, která se o Krakatit zajímá a snaží se Prokopa přesvědčit, aby jí výbušninu předal. Prokop je unesen a ocitá se v sídle průmyslníka Carsona, který chce Krakatit využít k výrobě zbraní. Prokop odmítá a snaží se utéct, ale je pronásledován agenty, kteří chtějí získat jeho tajemství za každou cenu. Prokop se setkává s princeznou Wille, která ho okouzlí svou krásou a tajemností. Princezna hraje klíčovou roli v Prokopově osudu, neboť ho zavede do nebezpečných situací, které mají rozhodnout o jeho budoucnosti. Prokop je znovu unesen a tentokrát je držen v zajetí v tajném vojenském státě, kde se setkává s D'Hérem, který se ho snaží přinutit, aby prozradil vzorec Krakatitu. Prokop je vystaven psychickému a fyzickému nátlaku, ale stále odmítá prozradit své tajemství. Nakonec se mu podaří uprchnout, ale je těžce zraněn. Závěr románu přináší Prokopovu reflexi o tom, jaká moc a zodpovědnost je spojena s jeho objevem. Uvědomuje si, že Krakatit je nejen zbraní, ale i symbolem jeho vnitřního boje mezi vědou a etikou. Prokop se rozhodne zničit vzorec Krakatitu, aby zabránil jeho zneužití a ochránil svět před katastrofou. Příběh končí tím, že Prokop nachází klid a smíření sám se sebou, ale zůstává otázka, zda svět dokáže odolat pokušení, které jeho objev představuje.


Jazykové prostředky:

Spisovný jazyk

Dialogy plné napětí

Vnitřní monology hlavního hrdiny

Popisy technických detailů

Symbolická vyjádření morálních dilemat


Tropy a figury:

Metafory – Krakatit jako symbol ničivé síly vědy

Ironie – kontrast mezi vědeckým pokrokem a jeho destruktivními důsledky

Hyperbola – přehnané popisy síly výbušniny

Personifikace – věda a technologie jako aktivní činitelé v osudu lidstva


Kontext autorovy tvorby:

Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích a zemřel 25. prosince 1938 v Praze. Patří k nejvýznamnějším českým spisovatelům 20. století, byl také novinářem, dramatikem a filozofem. Čapek se proslavil svými utopickými a filozofickými romány, které často reflektovaly společenské a politické problémy své doby. Jeho tvorba byla ovlivněna rychlým rozvojem technologií, vzestupem totalitních režimů a otázkami etiky ve vědě. Čapek se také aktivně zapojoval do politického a veřejného života, byl známým obhájcem demokracie a lidských práv. Byl jedním z prvních, kdo ve svých dílech upozorňoval na nebezpečí, která přináší nekontrolovaný vědecký pokrok. Mezi jeho další významná díla patří R.U.R., které poprvé použilo slovo robot, Válka s Mloky, ve které varuje před hrozbou fašismu, a Bílá nemoc, která je alegorií na nebezpečí totalitarismu. Čapek byl také známý svými fejetony a novinářskou prací, ve které se zabýval jak aktuálními společenskými tématy, tak filozofickými úvahami. Jeho díla dodnes zůstávají aktuální a jsou často interpretována v kontextu moderních etických dilemat. Svou tvorbou Karel Čapek významně přispěl k rozvoji české i světové literatury.


Literární / obecně kulturní kontext:

První polovina 20. století

Období mezi světovými válkami

Vzestup technologií a vědeckých objevů

Nárůst totalitních režimů v Evropě

Reflekce etických a morálních otázek spojených s pokrokem


Další rozbory:

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

J. K. Rowlingová: Harry Potter a Kámen mudrců

Jan Neruda: Povídky malostranské

Karel Čapek: R.U.R.

Romain Rolland: Petr a Lucie

William Shakespeare: Hamlet, kralevic dánský