Audio (1:58:15) | E-kniha (44 stran)
Společenské předsudky a jejich důsledky
Příroda, odvaha, láska, společenské postavení, pověry, spravedlnost
Česká vesnice, 19. století
Lineární, chronologická, jednoduchá
Epika
Povídka
Er-forma
Bára – Hlavní postava příběhu, dcera chudé vdovy. Je odvážná, nebojácná a velmi nezávislá. Ostatní lidé z vesnice ji považují za divokou a tajemnou, protože se narodila během bouřky. Bára je krásná a má silný smysl pro spravedlnost. Kvůli své odlišnosti je často terčem předsudků.
Elška – Bářina nejlepší přítelkyně, dcera bohatého rychtáře. Je jemná a citlivá, ale její postavení ji omezuje ve svobodě. Zamiluje se do doktora, což její otec neschvaluje, a nakonec ji chce provdat za starého správce.
Paní Pepinka – Elščina chůva, laskavá a chápající žena, která Báře vždy pomáhá. Je jedinou dospělou postavou, která Báru opravdu chápe a podporuje ji v těžkých chvílích.
Rychtář – Elščin otec, bohatý a mocný muž. Trvá na tom, aby jeho dcera poslouchala jeho vůli a snaží se jí zařídit výhodné manželství, aniž by bral ohled na její city.
Vyprávěcí, popisný
Přímá řeč, nepřímá řeč, vnitřní monology
Bára je dcera chudé vdovy, která slouží u rychtáře. Od narození je vnímána jako jiná, protože přišla na svět během bouřky, což lidé považují za zlé znamení. Vesničané se jí bojí, nazývají ji Divou Bárou a vyhýbají se jí, protože je odvážná, silná a nebojí se sama chodit v noci na hřbitov. Její odvaha a nezávislost jsou v ostrém kontrastu k pověrčivosti a konzervativnímu myšlení obyvatel vesnice.
Bára se přátelí s Elškou, dcerou rychtáře, která je její opak – jemná, citlivá a podřízená otcově vůli. Elška se zamiluje do mladého doktora, ale její otec je proti tomuto vztahu, protože chce, aby se provdala za starého správce. Elška se svěřuje Báře se svými trápeními, a Bára jí slíbí, že jí pomůže.
Jednoho dne vesničané uspořádají zkoušku odvahy, při které má Bára za úkol strávit noc na opuštěném hřbitově. Bára úkol bez váhání přijímá, ale vesničané ji chtějí potrestat za její odvahu. Zamknou ji v márnici a doufají, že ji tím vyděsí. Bára však stráví noc klidně a v pohodě, což vesničany ještě více znepokojí a utvrdí v jejich pověrách.
Mezitím se Elška dozvídá, že se má brzy provdat za správce, a je zoufalá. Bára se rozhodne zasáhnout – v noci vyděsí správce tak, že se muž rozhodne vesnici opustit. Elška je nakonec volná a může si vzít doktora. Báře se nakonec podaří získat srdce svého milého, pastýře Jakuba, který ji vždy obdivoval pro její odvahu a upřímnost.
Přestože Bára nakonec najde štěstí, její život zůstává důkazem toho, jak nebezpečné mohou být předsudky a pověry. Vesničané sice nakonec Báru akceptují, ale pouze díky tomu, že její činy přinesly prospěch jejich komunitě. Příběh končí tím, že Bára a Jakub odcházejí společně z vesnice, aby začali nový život někde jinde, daleko od předsudků a pověr.
Spisovný jazyk, archaismy (chasa, rychtář), přímá řeč, dialogy
Přirovnání (odvážná jako lev), metafory (noc plná tajemství), personifikace (vítr šeptal mezi stromy)
Božena Němcová byla významná česká spisovatelka 19. století. Narodila se v roce 1820 a je považována za jednu z nejvýznamnějších postav českého národního obrození. Její dílo je známé především pro citlivý popis života venkovského lidu a sociální problémy své doby. Nejznámějším dílem Němcové je román Babička, který se stal jedním z pilířů české literatury. Kromě Babičky napsala také několik povídek, například Pohorská vesnice nebo Chýše pod horami. Zemřela v roce 1862, zanechávajíc po sobě hluboký vliv na českou literaturu.
Romantismus, národní obrození, důraz na lidovou tvorbu a národní identitu, idealizace venkovského života, kritika společenských předsudků
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
J. K. Rowlingová: Harry Potter a Kámen mudrců